Muži – 2009/2010

OKRESNÍ PŘEBOR  2009 / 2010

ASI SE ČEKALO VÍC

Na dobré výsledky z minulé sezóny jsme chtěli navázat i v této, kdy jsme se vrátili do okresního přeboru. Z části se to povedlo, ale přece jenom… ambice byly možná i vyšší. Zvláště když bylo mužstvo znovu posíleno. Do týmu přichází z Uherského Brodu Marek Boďa a to je jednoznačný majstrštyk. Nejenomže předvádí a bude předvádět kvalitní výkony, ale v této sezóně odehraje všechny minuty. Další novou tváří, která bude posilou je Ondřej Navláčil z Korytné, přestože se na této trase v minulosti mnoho přestupů nekonalo. Ke střídání stráží dochází pomalu mezi tyčemi, kde bude více příležitostí dostávat „domácí“ L.Koktavý a z nových mladých hráčů s nepopsaným listem odehraje nejvíce času Marek Máčalík. To se samozřejmě zatím bavíme o podzimní části. Do té jsme šli s tím, že do konce trestu D.Skočovského chybí ještě neuvěřitelných pět utkání, ale trest je mu po prvním utkání k naší úlevě prominut a může do hry. Do té už nezasáhne S.Soukeník, který se definitivně rozloučil a upozaděné jsou role našich dlouholetých hráčů a také kapitánů M.Hladiše a hlavně R.Šlapala (jenom 5 odehraných utkání). Nic se nezměnilo na trenérském můstku, na kterém zůstali  Milan Bršlica a Libor Bortel.
  Start do sezóny obstaralo domácí utkání s Nedakonicemi. Ty měly rovněž dobrý tým a tak se hrála kvalita, v níž měli navrch obrany. Ze soupeřových hráčů nás zlobil především Belák, ale gól se mu dát nepodařilo. Nám ve druhé polovině ano a byl to mladý V.Velecký, který poslal balon do šibenice hostí. Jejich snaha o vyrovnání byla enormní, ale naše sestava L.Gregor – O.Staroba (R.Pagáč), P.Mudrák, O.Navláčil, J.Karlík – M.Boďa, L.Bortel, R.Šlapal (M.Máčalík), V.Velecký – M.Holboj (F.Ryšávka), J.Šimek odolala a diváci byli spokojeni. Stejně tomu bylo i v Bánově a to za předpokladu, že fandili Nivnici. 250 diváků vidělo v prvním poločase fotbalovou přestřelku a v tom druhém hru mezi vápny. Domácí se dostali do vedení v 19.minutě, ale naši vstřelili  v rozmezí 26. – 33. minuty tři góly a stav zcela obrátili. Dvoubrankový rozdíl ovšem dlouho nevydržel a domácí téměř vzápětí dosáhli kontaktní branky. Ve 36.minutě dával naši čtvrtou branku M.Boďa, ale do přestávky znovu domácí snížili na rozdíl gólu – 3:4. O přestávce by asi málokdo tipoval, že ve druhé půli nebude k vidění žádný gól a stav zůstane 4:3 pro Nivnici (2x D.Skočovský, M.Holboj, M.Boďa). Žádnému našemu fanouškovi to nevadilo. Po třetím kole hlásal tisk, že jediným týmem se stoprocentní bilancí je Nivnice. Traplice mnoho odporu nekladly a trochu se držely alespoň v prvním poločase, když před jeho koncem snižovali na přijatelných 2:1. Na nepříliš zvučného soupeře přišlo k zábradlí 220 diváků a ty naši hráči potěšili ještě třemi góly (5:1, 3x D.Skočovský, M.Boďa, J.Šimek). V Boršicích u Blatnice jsme byli po celý zápas lepší, ale proměnit šanci bylo nad naše síly. Domácím se to po přestávce jednou povedlo a nespravedlivý výsledek v podobě domácí výhry 1:0 byl na světě. Nic smysluplnějšího nikdo nevymyslel a tak použijeme známé, že bysme nedali gól ani do rána. Na naše hody se na Břestek došlo podívat přes tři stovky diváků a viděli šest gólů. První dva dali hosté a my jsme do přestávky M.Boďou snížili na 1:2. Chvilku po přestávce se pěkně do šibenice trefil P.Mudrák a zdálo se, že je v našich silách výsledek otočit. Po chybě v obraně jsme však faulovali ve vápně a hosté šli z penalty znovu do vedení. V 55.minutě jsme měli výhodu penalty i my a D.Skočovský srovnal. Dostatek času na rozhodnutí nevyužil ani jeden tým a body se dělily (3:3, M.Boďa, P.Mudrák, D.Skočovský). Druhá sobota v září nás zastihla v Drslavicích ve velmi špatném rozpoložení. Domácí vedli už po deseti minutách o dvě branky a to byla studená sprcha. Ještě studenější potom tekla po přestávce, když domácí postupně zvyšovali až na 5:0. Teprve pak se prosadil D.Skočovský, což stačilo jenom na zkazení čistého konta domácího Hrocha. Šestou branku jsme dostali v nastavení a jeli jsme domů s výpraskem 6:1.  S týmem Tupes bylo co napravovat a tak se toho naši chytili. Góly jsme stříleli až po změně stran, ale byly hned tři a na jednoznačné vítězství bohatě stačily (3:0, 2x D.Skočovský, M.Boďa). Vyhrát dva domácí zápasy po sobě bývá složité a zvláště, když tím druhým soupeřem byly Nezdenice. Bývalý „zaměstnavatel“ D.Skočovského přitáhl do hlediště 350 diváků a ti návštěvy nelitovali. V desáté minutě jsme se ujali vedení po přímáku L.Bortela, ale ani ne za dvě minuty bylo srovnáno. Po třiceti minutách hry vsítili hosté vedoucí gól a ani naše snaha do přestávky nic nevynesla. V 56.minutě se navíc nádherně trefil náš bývalý hráč Kalina a stav 1:3 nevěstil nic dobrého. Změny v naší sestavě se vyplatily a branka D.Skočovského v 68.minutě dala utkání nový náboj. Zápal a snaha našich fotbalistů byla nakonec přece jenom bodově oceněna, když V.Velecký v závěru srovnal na 3:3 (L.Bortel, D.Skočovský, V.Velecký). Deváté utkání jsme hráli v Ostr. Lhotě a to v dané době a sezóně vždy znamenalo vypjaté utkání ač nešlo o pravé derby. V domácím klubu už nějaký čas působil F.Štergenich a ten hecovat vždy uměl. Ve zmíněném utkání se ale brzy schoval do ústraní, protože měl duel jednoznačný průběh. Do vedení jsme šli už ve 2.minutě a po jasné převaze jsme i díky gólům v závěru vyhráli  4:0 (2x J.Šimek, L.Bortel, D.Skočovský). Dařilo se nám i v následujících zápasech a počítala se i těsná výhra 2:1 (J.Šimek, M.Holboj) s Jarošovem. Zvláště pak, když měli první branku na svědomí hosté od řeky Moravy. Stav jsme ale otočili už do přestávky a  v tom druhém už mnoho šancí fotbal nenabídl. V Polešovicích už se hrálo v podzimním nevlídném počasí, ale zahřály nás tři body. K němu vedly dva rohové kopy během dvou minut a v 73. a 74.minutě po nich skóroval mladý V.Velecký. My měli stejně jako vedoucí Nedakonice bilanci 7 – 2 – 2 a byli o skóre druzí (Havřice měly o zápas a dva body míň). Nikdo asi nevěřil, že ze tří zbývajících utkání (včetně jarní předehrávky) už nezískáme ani bod a ze hry o postup rázně vypadneme. K domácímu utkání o první místo s Havřicemi postavili trenéři sestavu: L.Koktavý – J.Karlík (M.Hladiš), V.Velecký, O.Navláčil, M.Máčalík (F.Ryšávka) – Z.Krajčovič, M.Boďa, L.Bortel, M.Holboj – D.Skočovský, J.Šimek (P.Mudrák) a utkání sledovalo 410 diváků. Bohužel jsme je ani v nejmenším nepotěšili. Na gól Gajdůška po čtvrthodině hry jsme mohli odpovědět, ale vyložená šance M.Bodi zůstala jenom šancí a hosté následný protiútok proměnili v dvoubrankové vedení. Od té chvíle nám nešlo nic a hosté celé utkání ovládli výsledkem 0:4. Tři branky dal havřický T.Rachůnek, zatímco naše hvězda D.Skočovský mlčela už třetí utkání. V Kostelanech už sice D.Skočovský skóroval, ale bylo za stavu 3:0 pro domácí. Přestože do konce chyběla hodina hry tak jsme víc nedokázali a druhá prohra v řadě znamenala rázný odchod sportovní formy. Utkání v Nedakonicích mělo výbornou úrověň, ale znovu jsme se probudili až za stavu 0:3 a to už bývá pozdě. V 67. a 74.minutě jsme se vrátili do utkání, ale ani drama už nám ztrátu vymazat nepomohlo (3:2, J.Šimek, M.Boďa). Na konci nás oslabilo vyloučení M.Holboje a body byly fuč a trenéři taky.  Rezignaci oznámil už po utkání v Kostelanech M.Bršlica a s ním se „svezl“ i Lib.Bortel. Přestože bylo 4.místo pro nás jako nováčka dobrým počinem tak závěr podzimu zanechal na trenérech stopy, protože ze zápolení o čelo nebylo najednou nic. Podzim jsme zakončili bilancí 7 – 2 – 5  31:28.

Hodnocení podzimní části dle DDK:

Nováčkům, kteří postoupili z OS, se daří. Nivnice, která do přeboru postoupila po šesti letech, skončila čtvrtá. „S umístěním panuje spokojenost. Jako nováček, který neví co po tak dlouhé době od soutěže očekávat, jsme si nevedli špatně, “ říká předseda oddílu Karel Kopecký, který se krátkého hodnocení ujal za trenéra Milana Bršlicu, jenž po podzimu působení u mužstva ukončil. „Od zimní přípravy přebírá tým trenér Ladislav Kalina,“ dodává Kopecký. Nivnický kádr by do jarních bojů měl vyběhnout v téměř totožné sestavě jako na podzim. Jediným, kdo by mohl tým opustit, je Navláčil z Korytné, kterému končí hostování,. „Jednání o jeho dalším působení budou ještě probíhat. Kádr jsme ale posílil před sezónou,“ upřesňuje Kopecký.
Co se zimní přípravy týče, tak v Nivnici nepočítají se zimním turnajem v UB, ale v plánu mají přátelská utkání na umělé trávě a před začátkem sezóny na přírodní trávě v Uh.Ostrohu. „Jaro bude určitě těžší. Vedoucí trojlístek je hodně silný. Ten se o postup popere, ale za námi je situace hodně vyrovnaná. Uvidíme, jak dopadneme,“ uzavírá Karel Kopecký.

Jak už je výše zmíněno tak změn mnoho nebylo. Dokonce můžeme říct, že jich bylo nejmíň za poslední přestupové období. Do Korytné se vrátil O.Navláčil a stoper se našel v Březové v podobě Milana Křeháčka. Ostatně vzadu nás bota tlačila i nadále, protože osmadvacet inkasovaných gólů je prostě moc. Pořadí jarních kol bylo opět zpřeházeno a první výjezd vede do Břestku. Ten má nejlepší roky za sebou a nacházíme ho na poslední pozici. Tam ho také po vysoké výhře (5:1, 4x D.Skočovský, L.Bortel) ponecháváme osudu. Famozní start zaznamenal kanonýr D.Skočovský, který skóroval hlavou, nohou, ale hlavně čtyřikrát. Drslavice jsou soupeřem z prvního trojlístku a remízu 1:1 (D.Skočovský) vítají hlavně v Nedakonicích a Havřicích. Pro nás i pro hosty nic neřeší. Nám se podařilo vyrovnat z penalty za ruku až v 86.minutě D.Skočovským takže nakonec jistě dobrý bod. V Tupesích jsme nejdříve trefovaly tyč a břevno a na gól došlo až po změně stran, když se jedinou brankou utkání představil M.Holboj. Domácí souhra dalších výsledků poslala na dno a tam už zůstali až do posledního kola. Také v Tupesích bylo po dřívější slávě. V Nezdenicích jsme po vedoucí brance M.Boďi měli několik šancí utkání druhým gólem zlomit, ale to se nestalo a přišel trest. Sedm minut před koncem viděl sudí Katrňák ruku v našem velkém vápně a Bušo vyrovnal na konečných 1:1. Nezpochybnitelným faktem zůstane, že tady jsme dva body zapomněli. Mnoho střeleckého štěstí nemáme ani další týden. Doma hrajeme s Ostr. Lhotou a počtvrté v řadě se musíme spokojit s jediným vstřeleným gólem. Víc jich nedají ani hosté a tak má každý po bodu, který musíme brát, protože od 26.minuty hrajeme bez vyloučeného M.Křeháčka. Za nás vyrovnával až na konci D.Skočovský a mnoho fotbalu žádný nenabídl. V Jarošově jsme popáté dali jenom jeden gól a asi jsme si mysleli, že poločas trvá třicet minut. To byl ještě stav bezbrabkový, ale další předpoločasovou čtvrthodinku jsme pořádali třígólový výlov a bylo po utkání. Ke slovíčku nás domácí pustili až za stavu 4:0 a to mnoho užitku nepřineslo. Snad jenom gól D.Skočovskému do tabulky střelců. 4:1 pro domácí a jarní bilance 2 – 3 – 1  10:8. Nic než průměr, ale popravdě nasazení odpovídalo  klidné horní polovině. To mohlo být v částečném ohrožení, ale přes následnou prohru nebylo. Havřice hájily vedoucí postavení před Nedakonicemi a my jsme jim v tom mnoho starostí nezpůsobili. Tři stovky lidí sledovaly poklidné vítězství domácích, kteří nám dali v každém poločase dvě branky. Naše otrávila penalta už ve 4.minutě a s přibývajícím časem jim ubývalo sil nejenom fyzických, ale hlavně psychických. Na první jarní domácí vítězství jsme čekali až do dohrávky s Polešovicemi. To jsme nastoupili v sestavě: L.Gregor – Z.Krajčovič, M.Křeháček, J.Karlík (P.Popelka), D.Vasiljevič (M.Máčalík) – M.Boďa, L.Bortel, V.Velecký, P.Nuzík (M.Holboj) – D.Skočovský, J.Šimek a v první polovině se hrálo vyrovnané střetnutí s dílčím stavem 2:2. Ve druhé půlce nám pomohl gól na 3:2 a to už jsme měli v rukou delší konec provazu. Čtvrtý gól našich utkání definitivně rozhodl a dvacet minut se v klidu dohrávalo. Suma sumárum 4:2 po dvou brankách D.Skočovského a jedné M.Křeháčka a Luk. Bortela.  Čtyři kola před koncem už jsme moc motivace neměli, ale uhájit čtvrté místo bylo povinností a obzvláště, když nám los určil tři ze čtyř utkání doma. Nejprve jsme poměřili síly s mančaftem Kostelan a v tomto duelu jsme byli lepší v proměňování šancí. Těch ostatně nebylo tolik jako obvykle, ale i to málo nám na tři góly stačilo. Už poločas jsme končili s klidným vedením 2:0 a ani penaltové snížení soupeře nám vítr z plachet nevzalo. Deset minut před závěrem jsme stanovili konečný stav na 3:1 (2x D.Skočovský, J.Šimek). Tři kola před koncem byl Bánov namočený až po uši, ale stále ještě ne na sestupové pozici. K ní jsme mu výrazně pomohli až my, protože žádná „překvapivá“ ztráta nebyla na pořadu dne. Raději budeme jezdit do Břestku nebo Jarošova..  První dvě branky zařídil už do půlhodiny M.Boďa a na to hosté zareagovali snížením na poločasových 2:1. Už ve 48.minutě přikoval hosty dolů M.Holboj a krize soupeře (Bánov sestoupil) využil v nastavení F.Ryšávka – 4:1. Nivničané odehráli utkání v sestavě: L.Koktavý – J.Karlík (P.Popelka), M.Křeháček, M.Máčalík, Z.Krajčovič – D.Vasiljevič (F.Ryšávka), M.Boďa, Luk. Bortel, V.Velecký – D.Skočovský, J.Šimek (M.Holboj). Dobrého závěru ročníku jsme využili i v Traplicích, které se také bály o život, ale když už jsme neztratili s Bánovem tak v Traplicích o tom nemohla být ani řeč. Domácí si vše ztížili vyloučením Obdržálka na startu druhé půlky a teprve to byl pro nás signál otevřít střelnici. Na výhře 3:0 se podílel 2x Luk. Bortel a jednou M.Holboj. Poslední kolo s Boršicemi u Bl. už na našem postavení nemohlo změnit vůbec nic a podle toho to nejen dopadlo, ale i vypadalo. Každý mančaft dal po jednom gólu a zbytek šancí skončilo na tyčích. Naši se ujali vedení D.Skočovským a hosté na konečných 1:1 dorovnali M.Stojaspalem. Sezónu jsme jako nováček zakončili na čtvrtém místě s bilancí 13 – 6 – 7  56:45 – 45  a v jarní části (12 utkání) to bylo bodově podobné s podzimem – 6 – 4 – 2  25:17  – 22 bodů. S tím lze určitou spokojenost vyslovit. V kontextu klubové historie to sice neznamená vůbec nic, ale s přihlédnutím na několik posledních let se o vzestup jedná. Hrát nahoře v okresním přeboru by mělo být naprostým minimem, ale návrat do krajských soutěží by klubu slušel.

SVÁTEK V NIVNICI, PŘIJELO LIGOVÉ BRNO!

Středa 16. června 2010 se zapíše zlatým písmem do historie nivnické kopané. Boďa, Gregor, Bortel a další hráči, kteří okupují čtvrtou příčku okresního přeboru, změřili síly s prvoligovými fotbalisty Brna. I přes porážku 0:7 (0:3) jim zápas natrvalo utkví v paměti.
„Pro kluky to byl obrovský svátek, největší zážitek kariéry,“ říká bez váhání Karel Kopecký, předseda nivnického klubu, kterého potěšila i přijatelná porážka. Vždyť Nivnice hraje až osmou nejvyšší soutěž v zemi. „Brněnskou branku jsme neohrozili, rozdíl mezi týmy byl markantní. Ale sedm gólů, to není žádná hrůza. Obávali jsme se dvouciferného výprasku,“ usmívá se Kopecký.
Dostálek a spol. se představili v Nivnici právě jeho zásluhou. „Jelikož Brno jezdívá na soustředění do Luhačovic, mrknul jsem na internet a měl štěstí,“ svěřil se předseda nivnického klubu, který neváhal ani okamžik a zavolal na sekretariát ligového klubu, kde získal číslo na kouče Karla Večeřu. „Jelikož neměl nic v plánu, souhlasil, že v rámci propagace brněnského klubu si s námi zahrají. V sobotu jsem byl ještě doladit podrobnosti v Luhačovicích a ve středu už jsme zkřížili zbraně,“ dodává Kopecký. Nivnický dres v historickém zápase oblékli i P. a L. Ligasovi a Lukeš, odchovanci klubu, kteří aktuálně hájí barvy divizního Uherského Brodu. „Všichni tři v obci stále bydlí, chtěli jsme, aby si střetnutí rovněž užili,“ vysvětlil Kopecký.
Brňané byli i součástí přestávkového programu. Trousil s Doškem předali vítěznou trofej přípravce starších žáků, která si podmanila okresní přebor. „A pak se jedenáctiletým klukům všichni trpělivě podepisovali do deníčků nebo na ruce. Prostě profíci. Za zápas přitom ani nic nechtěli, jen zajistit dopravu z Luhačovic a zpět,“ smeká předseda.

NIVNICE: Gregor (46. Koktavý) – Karlík,  Křeháček (85. Máčalík), P. Ligas (75. Ryšávka), Velecký – L. Ligas, Boďa, Bortel (80. Mudrák), Krajčovič – Holboj (51. Šimek), Lukeš.

Hodnocení sezóny (18.července Dobrý den s kurýrem)

Fotbalisté Nivnice jako nováček soutěže určitě nezklamali. V celkovém pořadí jim patří místo těsně pod pomyslnými stupni vítězů. Čtvrtá příčka patřila Nivnici i po podzimní části. Během zimní přestávky vystřídal trenéra Milana Bršlicu (a Libora Bortela) Ladislav Kalina. „Přišel jsem do neznámého týmu, který jsem postupně začal dávat dohromady. Hráči začali plnit mé představy, takže jsme čtvrté místo po podzimu uhájili i na jaře, “ říká trenér Kalina. Během jarní části svěřenci Kaliny vyloženě nepropadli v žádném zápase.. Sice mají na svém kontě dvě prohry. „Prohráli jsme 4:0 v Havřicích, které byly v celé soutěži suverénní, a pak nešťastně v Jarošově. První ovlivnila marodka, druhý vyloučení Křeháčka v domácím utkání s O.Lhotou“. Díky tomu, že se L.Kalina u trenérského kormidla během jarní části osvědčil, po dohodě s klubem svou smlouvu v Nivnici prodloužil i do následujícího ročníku. „Konec ohlásil J.Šimek a nové příchody jsou v jednání, ale spíše počítáme s doplněním kádru o dva až tři hráče,“ doplňuje staronový trenér. Co se samotných plánů a cílů do nového ročníku týká, tak určitě by opět chtěli hrát v popředí tabulky, „Ještě uvidíme, jak posílíme kádr, ale pokud by se naskytla i možnost postupu, asi bychom se nebránili,“ uzavírá nivnický trenér Ladislav Kalina.

Kádr a počet odehraných utkání: 26 – Boďa, 25 – V.Velecký, Skočovský, 24 – Holboj, Luk. Bortel, 22 – J.Šimek, Z.Krajčovič, 20 – Ryšávka, 19 – M.Máčalík, J.Karlík st.,18 – Koktavý, 14 – Mudrák, M.Hladiš, 13 – Navláčil, 9 – Křeháček, 8 – Gregor, Pagáč, 7 – P.Popelka, Nuzík, 6 – D.Vasiljevič, Jar. Smítal, 5 – Šlapal, Vychodil, 4 – O.Plessner, 3 – O.Staroba. Trenéry byli na podzim Milan Bršlica a Libor Bortel. Na jaře mužstvo vedl Ladislav Kalina.

Střelci gólů: 24 – Skočovský, 8 – Boďa, 6 – Luk.Bortel, J.Šimek, 5 – Holboj, 4 – V.Velecký, 1 – Mudrák, Ryšávka, Křeháček