Muži – 2010/2011

OKRESNÍ PŘEBOR  2010 / 2011

VYNIKAJÍCÍ JARO STAČILO JENOM NA BRONZ

Po poměrně úspěšné lońské sezóně nebyl žádný důvod slevovat z vysokých ambicí. Přestože tým přišel o dva hráče základní sestavy tak se o oslabení mluvit nedá, jelikož náhrady byly adekvátní. Mančaft opustil M.Křeháček, který zvolil návrat na  Březovou a  po dvou kompletních sezónách s celkovou bilancí 19 vstřelených branek ve 46  mistrovských utkáních odešel domů na Strání J.Šimek. Jeho  nesčetné asistence snad ani nejdou spočítat a už vůbec ne celkový přínos a poctivost ke každému utkání, čemuž se od něj mohli mladí hráči přiučit. Po čtyřech sezónách v Nivnici skončil i P.Nuzík (66/12), který už loni mnoho startů neposbíral. Odešli tedy tři zkušení fotbalisté a přišli mladší. Jedním byl Nivničan Jan Michalec, kterému skončil dorostenecký věk a tak zvolil návrat z Uherského Brodu. Z opačné světové strany (Korytná) jsme přivítali záložníka Romana Suchého a oba se zařadí v počtu startů na špici, čímž je patrné, že se vyplatili a první jmenovaný u nás zůstane mnoho let. Větší porci utkání a minut budou dostávat talentovaní kluci z nebo po dorostu (Marek Máčalík, Ondřej Plessner či Adam Bartoš, ale historii fotbalu v Nivnici příliš neobohatí), což bude jistě větší přínos, než  příchod Davida Švajdy (Uh.Brod), jenž odehrál tři utkání a potom už ho nikdo nikdy neviděl. Trenérem samozřejmě zůstal L.Kalina a úkol dostal jasný. Prohánět nejlepší týmy soutěže.
   První ostré (podle výsledku je to silné slovo) utkání jsme odehráli v Záhorovicích, kde jsme se představili v rámci poháru OFS. V utkání padlo jedenáct branek a deset jich dali naši (10:1, 4x D.Skočovský, 2x V.Velecký, Z.Krajčovič, M.Boďa, Luk.Bortel, O.Plessner)! Rozdíl mezi oběma týmy byl snad i větší než bysme si představovali, ale nůžky mezi oběma budou v blízké budoucnosti velmi otevřené. Hned první mistrák nás vrátil do reality a to určitě nepřijel žádný z favoritů soutěže. Tým Nezdenic byl jenom řádně nažhaven a motivován. Nic platné nám nebylo častější držení míče, když z toho bylo pramálo šancí. Hosté pozorně bránili a nevynechali žádnou příležitost k  rychlému protiútoku. Dva dokonce využili a za stavu 0:2 nám už hra do plných nešla vůbec. Posledních devět minut v kariéře v tomto utkání odehrál Roman Pagáč a jeho bilance se zastavila na parádních číslech 279/10. Náprava se konala  za týden v Jarošově už bez něj. Aktivita domácích ochabovala po každé naší brance a přestože tu první jsme dali až ve 43.minutě tak jsme byli pány situace. Po dvou gólech D.Skočovského a jednom R.Suchého jsme brali tři body zcela zaslouženě. Domácí zápas proti Kostelanům byl dramatický až to pěkné nebylo. Nám nijak nepomohl ani rychlý gól D.Skočovského, po kterém následoval festival zahozených šancí našeho týmu. Hostům stačila jedna a krátce po přestávce bylo srovnáno na 1:1. Trápení pokračovalo a v 62.minutě měli hosté dokonce výhodu penalty, tu ovšem  Mojžíš neproměnil. Utkání spělo k remíze, ale v poslední minutě udělal hrubku golman hostí Blažek a po špatné nahrávce a následném faulu kopali penaltu Nivničané. D.Skočovský je umí – 2:1. V Drslavicích jsme nastoupili ve složení L.Koktavý – Z.Krajčovič, V.Velecký, M.Máčalík, J.Michalec – M.Boďa, R.Suchý, Luk.Bortel (F.Ryšávka), O.Plessner – M.Holboj, D.Skočovský a úvod nebo dokonce celý první poločas patřil nám. Zasloužené vedení 1:0 zařídil krásnou střelou M.Boďa. Na vyrovnání domácích odpověděl pět minut před koncem D.Skočovský, ale radost byla předčasná. V nastavení jsme nedokázali pokrýt standardku a domácí hlavou Machálka vyrovnali na 2:2. Tradiční duel a tentokrát dokonce hodový  s Ostrožskou Lhotou zhlédlo 220 diváků a ti domácí nelitovali. Naši svému soupeři vstřelili čtyři branky během dvanácti minut, ale po prvních dvou následoval poločas. Do naší první radosti měli ale několik velmi dobrých příležitostí i hosté a až po prvním gólu jsme ovládli hru. K našemu polevení došlo až za rozhodnutého stavu a na rozdělení bodů to vliv nemělo (4:2, 3x D.Skočovský, Luk.Bortel). Také týden po hodech jsme učinkovali doma a soupeřem byly Polešovice, které se nácházely v tabulce před náma. Na hřišti by to ale nikdo nepoznal. Začátek byl možná ještě vyrovnaný, ale brzy jsme byli rychlejší a přesnější a začali jsme mít navrch. Až do úvodní trefy nás trápil brankář hostí Andrýsek, leč postupem času otupěl i on a nakonec jsme brali vysoké vítězství 5:0, na kterém se podíleli tradiční střelci (3x D.Skočovský, 2x Luk.Bortel). Když už jsme si mysleli s bilancí 4 – 1 – 1 v zádech, že jsme rozjetí tak jsme narazili ve Vlčnově, který přebor vedl s pěti výhrami a jednou porážkou. Domácí byli v první polovině o trošku lepší a také se dostali do vedení ve 24.minutě Konečným. Ve druhé půlce jsme iniciativu převzali my, ale střelecky jsme se neprosadili a když už tak gól neplatil. V době našeho tlaku utekl  Kameník a po faulu J.Karlíka kopali domácí v 80.minutě penaltu, kterou Pinkava nedal. Vyrovnání už poslední desetiminutovka nenabídla. Neuvěřitelné utkání se hrálo v Nivnici s Uherským Ostrohem. Za vydatného deště jsme v první desetiminutovce soupeře zatlačili před vlastní branku, ale to bylo z pozitiv první půle vše. Hosté využili každé své šance do kabin se šlo za hrozivého stavu 0:3! Když v 55.minutě snížil M.Boďa zdálo se, že s tím ještě půjde něco dělat, ale čtvrtá branka hostí v 60.minutě se zdála rozhodující. Naši utkání nevzdali a v 77.minutě snížili O.Plessnerem na 2:4 a v 84. M.Holbojem dokonce na 3:4. V nervózním závěru se hosté začali bát o výseledek a to oprávěně. V 90.minutě odpískal rozhodčí Polášek penaltu v náš prospěch a D.Skočovský vyrovnal na konečných 4:4. Ač jsme o dělbě bodů rozhodli v poslední minutě tak se dá po nekoncentrovaném výkonu jednoznačně hovořit o ztrátě dvou bodů. Nahradit je nemohla ani výhra v Horním Němčí. Tři body jsme vybojovali v sestavě L.Koktavý – Z.Krajčovič, V.Velecký, J.Karlík, J.Michalec – M.Boďa, R.Suchý, Luk.Bortel (A.Bartoš), O.Plessner – D.Skočovský, M.Holboj (P.Popelka) a popravdě už byl nejvyšší čas. Naši dali Ve 2.minutě branku L.Bortelem přímo z rohu, když se červenal i brankář Rybnikář a až do závěru poločasu jsme byli lepší, ale víc jak nastřelené břevno jsme nesvedli. Deset minut druhé půle stačilo domácím k vyrovnání, kterého dosáhli z penalty, ale dlouho se z něho netěšili. V 70.minutě rozhodl o exportu bodů povedenou hlavičkou M.Boďa. Jednoznačnou povinností bylo tyto body potvrdit na domácím hřišti s Boršicemi u Blatnice. A jednoznačně se to povedlo. Od začátku jsme hráli s lehkostí a nebudeme daleko od pravdy, když napíšeme, že jsme dali první gól „až“ v 16.minutě. Naši převahu jsme na rozdíl od jiných utkání dokázali vyjádřit i brankově a tak skóre díky stálým střelcům narostlo na konečných 5:0 (3x D.Skočovský, 2x L.Bortel).  V tabulce jsme se vyšplhali na 4.místo a ztráta na vedoucí Nedakonice byla pětibodová. A právě v Nedakonicích se hledala odpověď na to kam povedou naše další kroky v tabulce. Otázka byla zodpovězena záhy, protože neuběhla ani čtvrthodina a domácí vedli 2:0. Dech nám naskočil za pár minut, když snížil L.Bortel na rozdíl branky a další příležitosti na vyrovnání jsme prohospodařili. Klíčový okamžik utkání nastal v 60.minutě, kdy domácí Belák hlavou zvýšil na 3:1. Obě jedenáctky nabídly do konce utkání po jedné šanci, ale skóre zůstalo bez pohybu. Další dvě utkání jsme odehráli proti podprůměrným týmům a náš bodový „zisk“ byl žalostný. Doma s Břestkem jsme předvedli vlažný výkon, což na soupeře nestačilo. Pár šancí jsme vytvořit dokázali, ale bezbrankový výsledek potěšil hosty. V Traplicích jsme nulu na kontě vstřelených branek zopakovali a to bylo žalostné vysvědčení. Hřiště nebylo zdaleka ideální, což mohlo pomoct o záchranu hrajícím domácím, ale tyto bohapusté výmluvy neobstojí. A že jsme měli šancí dvakrát více jak domácí nám také k ničemu nepomohlo. Zoufalý  závěr podzimu vyvrcholil předehrávkou jarního kola v Nezdenicích. Ve vyrovnaném utkání se domácí dostali do vedení už v prvním poločase a když po změně stran vstřelil náš bývalý hráč M.Bachůrek druhý gól domácích byla naše role složitá. Ke slovu jsme se dostali jenom obligátní penaltou D.Skočovského z níž snížil na konečných 2:1. Z posledních čtyř utkání jsme uhráli jediný bod a čelo tabulky už bylo v nedohlednu. Během tohoto období jsme zahodili celý úspěšný podzim a bilance byla rázem průměrná 6.místo – 6 – 3 – 5  29:20 se ziskem 21 bodů. Jistě chybělo i doma zracených sedm bodů. Stejný import z venkovních hřišť (nula v tabulce pravdy) dokumentuje, že první část soutěže byla naprosto průměrná. Mluvit o tom, že záměry a cíle byly úplně jiné také netřeba dvakrát. Ztráta na první dva kluby (Nedakonice a Drslavice) byla 11 a 9 bodů čili propastná. Třetí flek však byl v dohledu a ten by také měl být cílem
   Před jarním výkopem neskrýváme, že zlepšení v tabulce je téměř povinností. Zimní příprava se vydařila a tým dokonce vyhrál Janáček cup V Uh.Brodě, když ve finále porazil na penalty Strání. Kádr je stabilizovaný a změny jsou kosmetického rázu. Staronovým hráčem je Petr Bachůrek a z podzimního kádru už skoro nic neodehrají M.Máčalík a A.Bartoš. Změn je opravdu málo a můžeme začít. Start si s náma zalaškoval a první dvě utkání hrajeme s Drslavicemi a obě doma. První pohárové moc vážně nebereme a karty zůstávají v rukávu. Bez několika hráčů prohráváme 1:2 (O.Plessner) a nikdo netají, že důležitější bude mistrák. Soudě podle jeho výsledku se nám šachování se sestavou vyplatilo. Hosty jsme zatlačili na vlastní polovinu, ale šancí se za třicet minut diváci snad ani nedočkali. Teprve před přestávkou jsme  se ke dvěma příležitostem dostali, ale na bezbrankovém poločase nic nezměnil ani D.Skočovský ani V.Velecký. Ve druhé půlce jsme zlepšili kombinaci a to vedlo k naší převaze. Po hodině hry ji zužitkoval M.Boďa a sedm minut před závěrem po samostatné akci zvyšoval D.Skočovský na 2:0. V závěrečné fázi jsme inkasovali ze standardní situace, ale k ničemu nebezpečnému se už hosté nedostali a tak jsme odstartovali výhrou 2:1 nad druhým týmem tabulky.  O.Lhota jaro zahájila porážkou a tříbodovou ztrátu na  náš celek chtěla jistě dotáhnout ve vzájemném utkání. 230 diváků vidělo, že jsme fotbalovější jak domácí, které jsme do vážnější gólovky nepustili. My jsme se ve vápně domácích prosadili jenom jednou, ale gól neplatil kvůli faulu na brankáře a také proto si celky uzmuly po bodíku. Jestliže ve Lhotě gól nepadl tak v Polešovicích jich diváci spatřili rovných deset. Rádi by se asi bez sedmi obešli, jelikož jsme jich přesně tolik dali my. Na dva z první půle odpověděli domácí gólem do šatny, ale po změně stran jsme utekli zase na dvoubrankový rozdíl a domácí zase snížili. To ale bylo poslední vzepětí Polešovjanů. Těm byli vyloučeni dva hráči a to poměrně brzy (63. a 68.minuta), což jim jistě nepomohlo. Naši přesilovku několikrát využili a sedm vstřelených branek venku stojí jistě za pozornost (7:3, 3x D.Skočovský, 2x P.Popelka, L.Bortel, O.Plessner). Na jaře tápající Vlčnov k nám nepřijel v optimální formě, ale pořád to byl třetí tým tabulky. Po utkání, do něhož jsme nastoupili v sestavě L.Koktavý – Z.Krajčovič, V.Velecký, J.Karlík (P.Popelka), J.Michalec – M.Boďa, L.Bortel, R.Suchý, P.Bachůrek – D.Skočovský, M.Holboj (M.Hladiš), už to neplatilo. První polovinu byli sice hosté iniciativnější, ale také udělali brzy hrubku a naši vedli. Zasloužené vyrovnání se dostavilo před odehranou pulhodinou a za nerozhodného stavu se šlo na poradu. Ta vyšla evidentně lépe nám a ve druhém poločase už jsme hráli prim. Hned po otočce stran nás zbavil nervozity D.Skočovský a na dvoubrankový a konečný rozdíl upravil stav parádní střelou z dálky R.Suchý a většina ze dvou stovek diváků odešla spokojena (3:1, 2x D.Skočovský, R.Suchý). V Uh.Ostrohu někdo čekal víc a někdo bod bral. V každém případě domácí patřili k lepšímu středu a nic lehké nás nečekalo. To se potvrdilo už v do přestávky, když Ostroh obrátil naše vedení a do kabin odešel lépe naladěný. Bohužel je potřeba poznamenat, že za stavu 1:0 pro nás jsme zahodili minimálně čtyři tutovky. V 76.minutě jsme alespoň zaslouženě vyrovnali a přivezli si bod (2:2, D.Skočovský, L.Bortel). Jestli byl bod z venku dobrý tak bod z domácího utkání s Horním Němčím byl ztrátou.  Když jsme se ujali vedení už ve 2.minutě asi nikdo nepochyboval, ale.. Druhou branku jsme však nepřidali a jak už to chodívá, tak se dočkali hosté a po skrumáži před naší brankou se podařilo Janečkovi v 84.minutě srovnat (1:1, D.Skočovský). Při cestě do Boršic u Blatnice jsme vzpomněli na střeleckou nemohoucnost z loňské sezóny a prohru 0:1. Teď však bylo vše jiné. Domácí jsou na sestup na naši jim pěkně přitížili. Už do poločasu jsme skórovali čtyřikrát a přes určité polevení v tom druhém jsme ještě po přestávce dvě branky přidali a nebylo co řešit. Domácí nám v ničem nestačili (6:0, 3x D.Skočovský, 2x L.Bortel, M.Holboj). Po lehkém utkání s Boršicemi nás čekalo to nejtěžší. Do Nivnice přijely vedoucí Nedakonice a to byl ideální soupeř na vzájemné poměření sil, jelikož nám jaro vycházelo velmi dobře. Start nám vůbec nevyšel a hosté se dostali do vedení už po čtvrthodince hry Lukůvkou. V 18.minutě mohlo být srovnáno, ale úspěšného exekutora našich penalt D.Skočovského Ondřej vychytal. Do přestávky už se nic nezměnilo a góly přišly až v poločase druhém. A první znovu brzo a znovu ho dali hosté, což nevěstilo nic dobrého. V 53.minutě se k druhé penaltě postavil odvážně D.Skočovský a repete mu vyšlo. V 77.minutě si naběhl na nahrávku P.Popelka a přízemní střelou srovnal na 2:2 a ani to nebylo vše. Pět minut před koncem se našim D.Skočovským podařilo odražený balon od tyče vrátit do sítě a výsledek dokonale obrátit na 3:2. Po hodech bývá půst a platilo to i tentokrát. Výjezd do Břestku byl podpořen euforií z minulého týdne, ale ta brzy vyprchala. Nešlo nám to herně, střelecky a ve formě (ne)byl ani rozhodčí Škrabal. Domácí hrající o záchranu se jednou prosadili, což my sice také (gól nebyl uznaný) a to jim stačilo na tři body. Raději zapomenout. Za sedm dnů jsme hráli doma s dalším celkem nemajícím jistotu záchrany  soutěže (povedlo se) a tentokrát jsme s Traplicemi udělali rychlý proces. Hosté hráli navíc od 12.minuty (!) bez vyloučeného Březiny a za tohoto rozložení sil neměli nárok. Na naše vedení 1:0 odpověď našli, ale před půlí už naši znovu vedli a starosti už si nepřipustili (6:2, 4x L.Bortel, O.Plessner, P.Bachůrek). I další utkání jsme hráli doma a okopírovali jsme navlas stejný výsledek jako před týdnem. S Jarošovem jsme se pětačtyřicet minut trochu trápili (poločas 1:1) a teprve ve druhé části utkání jsme zahájili ofenzívu. Na pět krásných gólů odpověděli hosté až na konci a upravili na zmíněných 6:2 (3x L.Bortel, V.Velecký, D.Skočovský, M.Boďa). Dva body nám scházely na druhé místo a našlo by se nespočet utkání, kde jsme je nechali ležet. V posledním kole už bylo pozdě „bycha“ honit, ale jistotu třetího místa jsme neměli a tak se v Kostelanech hrálo na výhru. Domácím se sezóna nepovedla a rozdíl v tabulce byl znát. Na gól jsme chvíli čekali (43.minuta), ale po tom prvním už to šlo ráz na ráz. Domácí jsme dorazili třemi góly (4:0, 3x D.Skočovský, O.Plessner) a byl čas bilancovat. Nivničané v tomto ročníku předvedli rozdílné poloviny (pozn. podzim – 14 utkání a jaro 12)  soutěže a ta podzimní nám přistřihla křídla. Na jaře jsme zachraňovali co se dalo a také se to povedlo. Jarní bilance byla 8 – 3 – 1 při skóre 40:15 nás posunula na 3.místo. To je jistě velmi solidní, ale..

Hodnocení sezóny  (18.července Dobrý den s kurýrem):

Bronzový stupínek obsadili fotbalisté Nivnice, kteří dlouho atakovali ty nejvyšší mety. „Podzim nebyl z naší strany nejhorší. Ale poslední čtyři kola nám nevyšla. Získali jsme  jenom bod a navíc jsme dali jenom dva góly“ uvedl trenér Ladislav Kalina. Tým se sešel v zimním období na soustředění na Horní Bečvě a zúčastnil se zimního turnaje Janáček cup v UB, který dokázal vyhrát. Jarní část poté navázala na dobrou zimní přípravu. „Myslím, že jsme předváděli kvalitní hru a když si veznu jen jarní zápasy bez jednoho kola, které bylo předehráno na podzim, tak jsme jej vyhráli. Prohráli jsme pouze jediný zápas, a to v Břestku, tam nás ovšem porazil sudí,“ je přesvědčen i dnes trenér Nivnice. Tým je tvořen několika zkušenými hráči, které doplňují „mladé pušky“. „Jeden umí dávat góly a druhý zase bránit, další jsou bojovníci. Jeden bez druhého by neznamenal nic. Nechci proto nikoho vyzdvihovat,“ vysvětlil Kalina.

Kádr a počet odehraných utkání: 26 – V.Velecký, Skočovský, Luk.Bortel, MIchalec, Suchý, 25 – Holboj, Boďa, 23 – Z.Krajčovič, O.Plessner, 20 – Koktavý, 18 – P.Popelka, 15 – M.Hladiš, 13 – A.Bartoš, 12 – P.Bachůrek, 11 – M.Máčalík, 10 – J.Karlík ml., 7 – Gregor, 6 – Ryšávka, 3 – Jo.Smítal, Švajda, 1 – Pagáč, L.Straňák, J.Máčalík. Trenérem byl celou sezónu Ladislav Kalina

Střelci gólů: 33 – Skočovský, 18 – Luk.Bortel, 5 – Boďa, 4 – Popelka, 3 – O.Plessner, 2 – Suchý, Holboj, 1 – V.Velecký, P.Bachůrek